تبلیغات
پشتیبانی وردپرس پشتیبانی سایت

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل با poedit
خسته نباشید دوستان
من آموزشی در رابطه با کار با poedite دیدم
افزونه awsome-support رو برای فارسی سازی انتخاب کردم
بعد اینکه افزونه رو فارسی کردم فایلی با نام awesome-support-fa_IR با پسوند .mo استخراج کردم
واونو در پوشه languages افزونه قرار دادم
مشکل اینجاش که هر کاری میکنم نمیتونم ترجمه رو فراخوانی کنم
فایل اصلی افزونه:
کد:
<?php
/**
* @package Awesome Support
* @author ThemeAvenue <web@themeavenue.net>
* @license GPL-2.0+
* @link  http://themeavenue.net
* @copyright 2014 ThemeAvenue
*
* @wordpress-plugin
* Plugin Name:   Awesome Support
* Plugin URI:    http://getawesomesupport.com
* Description:   Awesome Support is a great ticketing system that will help you improve your customer satisfaction by providing a unique customer support experience.
* Version:               3.1.12
* Author:                ThemeAvenue
* Author URI:    http://themeavenue.net
* Text Domain:   wpas
* License:               GPL-2.0+
* License URI:   http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt
* Domain Path:   /languages
*/[/left]
[left]// If this file is called directly, abort.
if ( ! defined( 'WPINC' ) ) {
die;
}[/left]
[left]/*----------------------------------------------------------------------------*
* Shortcuts
*----------------------------------------------------------------------------*/[/left]
[left]define( 'WPAS_VERSION',            '3.1.12' );
define( 'WPAS_DB_VERSION',       '1' );
define( 'WPAS_URL',                      trailingslashit( plugin_dir_url( __FILE__ ) ) );
define( 'WPAS_PATH',                     trailingslashit( plugin_dir_path( __FILE__ ) ) );
define( 'WPAS_TEMPLATE_PATH',    'awesome-support/' );
define( 'WPAS_ADMIN_ASSETS_URL', trailingslashit( plugin_dir_url( __FILE__ ) . 'assets/admin/' ) );
define( 'WPAS_ADMIN_ASSETS_PATH', trailingslashit( plugin_dir_path( __FILE__ ) . 'assets/admin/' ) );[/left]
[left]/*----------------------------------------------------------------------------*
* Settings
*----------------------------------------------------------------------------*/[/left]
[left]define( 'WPAS_FIELDS_DESC', apply_filters( 'wpas_fields_descriptions', true ) );[/left]
* Addons
[left]/**
* Array of addons to load.
*
* @since 3.1.5
* @var array
*/
$wpas_addons = array();[/left]
* Shared Functionalities
[left]require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-fallback.php' );
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-logger.php' );
require_once( WPAS_PATH . 'class-awesome-support.php' );[/left]
[left]/**
* Register hooks that are fired when the plugin is activated or deactivated.
* When the plugin is deleted, the uninstall.php file is loaded.
*/
register_activation_hook( __FILE__, array( 'Awesome_Support', 'activate' ) );[/left]
[left]/**
* Get an instance of the plugin
*/
add_action( 'plugins_loaded', array( 'Awesome_Support', 'get_instance' ) );[/left]
[left]/**
* Load addons.
*
* A couple of addons are built in the plugin.
* We load them here.
*/
require_once( WPAS_PATH . 'includes/addons/custom-fields/class-custom-fields.php' );
require_once( WPAS_PATH . 'includes/addons/file-uploader/class-file-uploader.php' );
require_once( WPAS_PATH . 'includes/addons/class-mailgun-email-check.php' );[/left]
[left]/**
* Call all classes and functions files that are shared
* through the backend and the frontend. The files only used
* by the backend or the frontend are loaded
* by their respective classes.
*/
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-post.php' );               // All the functions related to opening a ticket and submitting replies
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-user.php' );               // Everything related to user login, registration and capabilities
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-addons.php' );             // Addons functions and autoloader
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-log-history.php' );            // Logging class
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-email-notifications.php' ); // E-mail notification class
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-general.php' );            // Functions that are used both in back-end and front-end
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-custom-fields.php' ); // Submission form related functions
require_once( WPAS_PATH . 'includes/functions-templating.php' );         // Templating function
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-post-type.php' );              // Register post types and related functions
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-product-sync.php' );   // Keep the product taxonomy in sync with e-commerce products
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-gist.php' );                   // Add oEmbed support for Gists
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-wpas-editor-ajax.php' ); // Helper class to load a wp_editor instance via Ajax[/left]
[left]/**
* Check if dependencies are loaded.
*
* The plugin uses a certain number of dependencies managed through Composer.
* If those dependencies are not loaded the plugin won't work.
*
* In order to avoid errors we check if dependencies are present. If not we simply
* don't load the plugin.
*
* This problem won't happen with the production version as we have scripts
* doing all the work, but on the development version this can be a problem.
*
* @since 3.0.2
*/
if ( ! Awesome_Support::dependencies_loaded() ) {
add_action( 'admin_notices', 'wpas_missing_dependencied' );
}[/left]
* Public-Facing Only Functionality
*----------------------------------------------------------------------------*/
if ( ! is_admin() && Awesome_Support::dependencies_loaded() ) {
require_once( WPAS_PATH . 'includes/class-notification.php' ); // Load notifications class
require_once( WPAS_PATH . 'includes/shortcodes/shortcode-tickets.php' ); // The plugin main shortcodes
require_once( WPAS_PATH . 'includes/shortcodes/shortcode-submit.php' ); // The plugin main shortcode-submit
}[/left]
* Dashboard and Administrative Functionality
[left]/**
* The code below is intended to to give the lightest footprint possible.
*/
if ( is_admin() && Awesome_Support::dependencies_loaded() ) {[/left]
[left]/* Load main admin class */
require_once( WPAS_PATH . 'includes/admin/class-admin.php' );
add_action( 'plugins_loaded', array( 'Awesome_Support_Admin', 'get_instance' ) );[/left]
[left]/* Load the MailGun e-mail check settings */
add_filter( 'wpas_plugin_settings', array( 'WPAS_MailGun_EMail_Check', 'settings' ), 10, 1 );[/left]
[left]/**
* Add link ot settings tab
*/
add_filter( 'plugin_action_links_' . plugin_basename( __FILE__ ), array( 'Awesome_Support_Admin', 'settings_page_link' ) );[/left]
[left]}[/left]
[left]/**
* Start the session if needed.
*/
if ( ! session_id() && ! headers_sent() ) {
session_start();
}

من از کدهای زیادی استفاده کردم ولی ترجمه رو نشناخت
من از چه کدی استفاده کنم؟
واقعا گیج شدم باور کنید سردردم گرفتم
ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ
تبلیغات
تبلیغات ارزان تبیلغات
سلام دوست من
اگر پلاگینی که می گی این پلاگین ( دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
) باشه که خودش ترجمه فارسی داره.
در غیر اینصورت لینک مخزن رو قرار بدید تا چک کنم.
موفق و پیروز باشید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 / دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 / دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پشتیبانی وردپرس